„Dziki strajk” a odszkodowanie

Opóźniony lot prezesa…
17 września 2018
Czy strajk legalny, czy nielegalny, odszkodowanie za utracony lot jest należne.
17 września 2018

„Dziki strajk” a odszkodowanie

„Dziki strajk” nie zwolni już linii lotniczych z wypłaty odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot

Świetna wiadomość dla pasażerów linii lotniczych. Zyskaliście jeszcze więcej możliwości na uzyskanie odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot w wysokości 250 Eur, 400 Eur albo 600 Eur!

17 kwietnia 2018 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości zadecydował, że linie lotnicze mają obowiązek wypłacić odszkodowanie pasażerom za opóźnione bądź odwołane loty, które powstały na skutek tzw. dzikiego strajku personelu pokładowego. Jest to przełomowe orzeczenie, gdyż do tej pory  wszystkie strajki lotnicze uznawano za nadzwyczajne okoliczności, które zwalniały linie lotnicze z obowiązku wypłaty odszkodowań. Teraz Trybunał orzekł, iż nawet nielegalny i nieprzewidziany strajk pracowników linii lotniczej nie stanowi zdarzenia nadzwyczajnego. Takimi nadzwyczajnymi okolicznościami są przede wszystkim złe warunki pogodowe, czy nagłe zdarzenia medyczne.

Kolejną dobrą wiadomością jest to, że orzeczenie Trybunału dotyczy również wszystkich wcześniejszych opóźnień czy odwołanych lotów, spowodowanych strajkiem pracowników linii lotniczych.

Jeżeli kiedykolwiek staraliście się o odszkodowanie i dostaliście odmowę od linii lotniczych uzasadnioną strajkiem, możecie ponownie ubiegać się o odszkodowanie!

Przypominamy, że odszkodowanie w wysokości 250 Eur, 400 Eur albo 600 Eur przysługuje, gdy  korzystamy z linii lotniczych zarejestrowanych w Unii Europejskiej, bądź rozpoczynamy lot lub kończymy go w jednym z państw unijnych.