Odszkodowanie za opóźniony lot

Usterka techniczna samolotu, a wypłata odszkodowania
17 września 2018
Odwołane loty Ryanair
20 września 2018

Odszkodowanie za opóźniony lot

Opóźniony lot – jakiej rekompensaty może spodziewać się podróżny?

Wyjazd służbowy, upragniony urlop, wizyta u przyjaciół czy rodziny – powodów do podróży samolotem może być wiele. Każdy pasażer oczekuje od wybranych linii lotniczych profesjonalizmu i zapewnienia bezpieczeństwa podczas podróży. Czasem zdarzają się jednak wpadki i samolot nie pojawia się na płycie lotniska w ustalonym czasie.

Opóźnienie lotu, a prawa podróżnego

Taka sytuacja może przysporzyć pasażerom wielu kłopotów, ale nie powinni się jednak załamywać. Mogą bowiem ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot. Jego wysokość będzie uzależniona od kilku czynników, wśród których można wymienić między innymi czas opóźnienia czy długość trasy. Nie każdy orientuje się w kwotach czy potrzebnych do załatwienia formalnościach. Warto w takiej sytuacji skorzystać z usług firm, które znają takie przypadki i pomagają uzyskać należne odszkodowanie. Jedną z nich jest chociażby AirCompensation.

Obowiązki przewoźnika

Kiedy dojdzie już do opóźnienia i pasażerowie są zmuszeni oczekiwać na wylot przewoźnicy mają obowiązek zapewnienia im wyżywienia i napoi. Kolejne kwestie dotyczą możliwości skorzystania z faksu czy telefonu. Jeśli wylot przeciąga się nawet do kilkunastu godzin podróżni muszą mieć zapewniony nocleg w pokoju hotelowym, dostęp do toalety czy opieki medycznej. O samo odszkodowanie pasażer może się ubiegać natomiast już po odbyciu lotu. W tym wypadku należy też pamiętać, że przysługuje ono w uzasadnionych przypadkach. Nie zostanie przyznane chociażby wtedy, gdy za utrudnienia odpowiada siła wyższa, np. załamanie pogody.